Çatı Uygulama

Çatı Uygulama

Çatı Uygulama

Çatı Uygulama

          Çatı uygulama, güneş enerjisi panellerinin binanın çatı kısmına yerleştirilmesi demektir. Güneş enerjisi sistemlerinde çatı uygulama yapmak için çatının panellerin yerleştirilmesi ve bina elektrik tesisatı ile bağlantı kurulmasına müsait olması gerekir.

Güneş enerjisi sistemi son yılların en popüler enerji kaynağı olarak kabul edilmeye başlamıştır. Dünya’nın dev sanayi kuruluşlarında ve ihracatı en yüksek ülkelerinde devasa güneş paneli tarlaları kurulmakta ve bu yöntem devlet ve finans kuruluşları tarafından da teşvik edilmektedir. Geleceğin en önemli enerji kaynağı olarak görülmesi, sınırsız ve bedelsiz olması yanında çevreye hiçbir zarar vermemesi ile de ilgilidir. Fosil yakıtlara, suya veya diğer maddi enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulmadan, kurulumda ödenecek maliyet dışında hiçbir yük getirmeyen güneş enerjisi sistemleri her sorumlu Dünya vatandaşının dikkate alması gereken bir uygulamadır.

          Güneş enerjisi panellerini evinizde veya işletmenizde bireysel tüketim için kurmak istiyorsanız ancak panelleri yerleştirmek için uygun yeriniz yoksa, en uygun alternatif çatı alanlarıdır. Her binanın çatısı olmak zorunda olduğu gibi elektriğin kullanılacağı alana en yakın yer olması da güneş paneli çatı uygulamasını ilk sıraya yerleştirir.

Çatınızın açık veya kapalı olması güneş paneli kurulumu için sorun değildir. Eğimli yüzeylere de uygulanabilen güneş panelleri hafif olmaları sebebiyle binalara ek yük bindirmez. Eğer üstü açık bir çatınız varsa tüm alanı panel tarlası gibi kullanmanız için hiçbir engel yoktur. Üstü kapalı ve eğimli çatılarda güneş ışınlarını aynı verimlilikte absorbe edecek özellikte ve çatı eğimine uygun olacak şekilde dizayn edilen paneller tercih edilir.

Çatı uygulama konusunda önemli olan ihtiyacı karşılayacak özellik ve ebatlarda panellerin belirlenmesidir. Tüketim miktarı hesaplandıktan sonra kurulum yapılacak çatı alanının büyüklüğüne uygun türde paneller belirlenir ve yerleştirilir. Binanın veya dairenin elektrik sistemine bağlantısı gerçekleştirilerek kurulum tamamlanır.

Dev sanayi kuruluşları bile güneş paneli tarlası için uygun araziye sahip olmadıkları takdirde çatı alanlarını bu işe ayırmakta ve GES projelerini bu alanlarda kurdurmaktadır.

          Çatı uygulama yapılırken paneller sebebiyle olası su sızıntısı ve ısı kayıpları için de gerekli önlemler ve yalıtım uygulamaları gerçekleştirilir.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.