Çatı Güneş Panelleri

Çatı Güneş Panelleri

Çatı Güneş Panelleri

Çatı Güneş Panelleri

            Çatı güneş panelleri, ev veya işyerlerinin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kuruluma müsait çatı alanlarına yerleştirilir. İster açık ister yükseltilerek kapatılmış çatı olsun, her çatı için uygun özellikte güneş paneli kurulumu yapılabilmektedir. Çatı güneş panelleri, elektrik tüketimine uygun büyüklükte güneş panellerinin çatıya yerleştirilmesi, akım uyumunun sağlanması ve bina elektrik tesisatı ile entegrasyonun gerçekleştirilmesi ile faaliyete geçer.

Kiremit, ondüline veya benzeri malzemelerle kapatılmış çatılarda da panellerin üzerine iskeletin kurulması halinde, güneş enerjisi panellerinin yerleştirilmesi ve aktif hale gelmesi mümkündür. Önemli olan panellerin üzerine konulacağı metal iskeletin sağlam bir şekilde montajının gerçekleştirilmesidir. Bu sağlandıktan sonra kapalı çatılarda da rahatlıkla güneş paneli kurulumu yapılabilir.

Çatılara güneş paneli kurulumuna, ihtiyaç duyulan elektrik miktarına uygun özellik ve büyüklükte panelin seçilmesi ile başlanır. Ancak binanın gerek paneli gerekse üzerine yerleştirileceği metal iskeleti taşıyabilecek özellikte olması gerekir. Bunun için binanın inşaat ve statik özelliklerinin bilinmesi, yani yük taşıma kapasitesinin hesaplanması gerekir. Ayrıca panellerde üretilen elektriğin bina içine giriş ve dağıtımının yapılabilmesi için uygun bir elektrik tesisatı ve bununla uyumlu entegrasyon sağlanmalıdır. Tüm bu işler ve işlemler, kurulumu yapacak olan firmanın mühendisleri tarafından hesaplanarak bir proje haline getirilir ve uygulanır. Bina özelliklerine göre hazırlanmış ve uygulanmış bir proje sonucunda kurulan çatı güneş panelleri, ihtiyaç duyulan elektriği üretme konusunda herhangi bir problem yaşanmadan kullanılabilir.

Çatı güneş panelleri, kısa zaman içinde masrafını çıkaracak kadar elektrik üretimi gerçekleştirerek, sahibini uzun yıllar hiç elektrik faturası ödemeden elektrik kullanma imkanına kavuşturur. Her geçen gün artan elektik kullanım bedeli dikkate alındığında, bir seferlik yapılacak masraf, 25-30 yıl boyunca bedava elektrik kullanım imkanı sağlayacağı için büyük avantaj sağlar.

Çatısına güneş paneli kurulacak binanın çatısında gerekli alanın olması panellerin kurulumu için yeterlidir. Binanın özelliklerine göre uygun paneller seçilerek yerleştirilecektir. Güneş panellerinin pahalı olduğunu düşünen veya sananlara, sistemin uzun vadeli taksitlerle kurdurulabildiğini belirtmekte fayda var. Yani her ay elektrik faturası öder gibi taksit ödeyerek güneş paneli sahibi olunabilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yok

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.