GÜNEŞ PANELİ NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİR?

gunes-paneli-ne-kadar-elektrik-uretir

GÜNEŞ PANELİ NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİR?

GÜNEŞ PANELİ NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİR?

GÜNEŞ PANELİ NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİR?

GÜNEŞ PANELİ NE KADAR ELEKTRİK ÜRETİR?

Güneş paneli sahibi olmak istiyor ama güneş paneli ne kadar elektrik üretir diye merak ediyorsunuz. Çünkü kulaktan dolma bilgiler karar verme ve bu maliyete değip değmeyeceği konusunda tereddütte kalmanıza sebep oluyor, biliyoruz.  O halde en başta şunu söylememiz gerekir; güneş paneli panelin büyüklüğü ve özelliğine göre farklı miktarlarda elektrik üretir. Ancak genel ve birim enerji miktarları baz alındığında,  güneş paneli ne kadar elektrik üretir sorusuna şu cevap verilebilir;

1 kW’lık fotovoltaik silikon sistem (100 W), güneşin tam olarak alındığı saatlerde 1 kW elektrik üretecektir. Yani güneşin tepede olduğu ve panele doğrudan ulaştığı saatlerde kaç kW’lık sistem kurulmuşsa, o kadar elektrik enerjisi üretimi mümkündür. Ancak güneş yıl boyunca farklı açılardan düşmektedir. Diğer yandan mevsimlere göre güneşlenme oranları farklılık gösterir. Bu veriler doğrultusunda, Türkiye’de günlük ortalama 7 saat güneşlenme olduğu tespit edilmiştir. Bu durumda bir yılda ortalama;

1 kW x 6 saat x 365 gün = 2190 kW enerji üretilmiş olacaktır.

Bunun bir kısmının çeşitli sebeplerle kayıp olduğunu düşünürsek ortalama 2000 kW elektrik enerjisi elde edersiniz.

Elektrik faturalarında günlük yada aylık kaç kW elektrik harcamanız olduğu yazar. Buna göre bir oranlama yaparak, yıllık 2000 kW elektriğin size ne kadar tasarruf sağlayacağınızı hesaplayabilirsiniz. Yukarıdaki örnek 1 kW’lık güneş panelleri için birim hesaplama olarak verilmiştir.

Tüm bu açıklamalar ışığında, güneş paneli ne kadar elektrik üretir sorusuna daha açıklayıcı bir cevap verelim;

Ev tipi güneş panelleri 300 W’a kadar enerji üretebilmektedir. Ancak güç büyüdükçe boyutun da büyüdüğünü unutmamak gerekir. Günde 1 saat güneşlenme halinde 300 W’lık paneliniz 0,3 kW elektrik üretir. 7 saatlik ortalama güneşlenme baz alınırsa 2,1 kW elektrik üretilmiş olacaktır. 300W’lık bir panel ortalama 160 x 120 cm ebatlarındadır.

Türkiye’de bir evin günlük elektrik sarfiyatı ortalama 10 kW olarak kabul edilir. Bu durumda 5 yada 6 adet 300 W’lık (3 kW’lık) güneş paneli yıl boyunca evinizin tüm elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılamanızı sağlayacaktır.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum (8)

 1. Ahmet :

  1 güneş paneli dikdörtgen şeklinde kaç kw eletrik üretir

 2. Buğra :

  Merhabalar,

  Evimizde kullanmak üzere güneş enerji panelleri satın almak istiyoruz. Bununla ilgili kaç adet almamız gerektiğini ve fiyat teklifinizi paylaşabilir misiniz?
  Hesaplama için gerekli bilgileri söyhlerseniz bende size ayrıntılı yazabilirim.

  • Latif Romancı :

   Mevcut kullandığınız elektriğinizin yıllık tüketimi veya evinizde kullandığınız elektrikle çalışan cihazlarınızın gücünü paylaşmanız yeterli olacaktır.

 3. barış :

  minibüs için 1 adet güneş paneli 1 adet de jel akü düşünüyorum. telefon şarjı ve 3 adet led ampul aydınlatması için kullanmak istiyorum. bu tek güneş paneli ve 1 adet jel akü yeterli olur mu? yoksa 2 tane mi panel bağlatmam lazım? teşekkürler..

 4. cihan canpolat :

  yukarıda yaptığınız 300 w 6 adet güneş paneli benim günlük enerji ihtiyacıma yetiyor bunun için kaç akü gerekli

 5. 10 kw bir sistemi çatı ya kursam yıllık ortalama kaç kW elektrik üretim.ayrica elektrik şirketleri benden aldıkları elektriğin kW tina kaç tl ödüyor.cevaplarsaniz sevinirim ciddi anlamda düşünüyorum.

 6. Mutlu :

  9 adet 250w panele kaç adet akü kullanmalıyız.invorterimiz 5kw

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.